Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Visnú Compass Zumbastico_fantástico Volleyball_Hall_of_Fame Cheech_y_chong Club_Vorwarts Adriano_en_Siria_(Latilla) Velocidad_indicada Combretum_oxypetalum Walter_Runciman Alcotan Yibran_Jalil_Yibrán Yapú Colateral_(desambiguación) Waywash Columna_helicoidal Chen_Zhili Acido_biliar Cléon Aboul-Qacem_Echebbi Agamenón_(nombre) Chuō_ku,_Chiba We_No_Speak_Americano_(canción) Zdeněk_Burian Colombé_le_Sec A_p_br Compuesto_organofosforado Christian_de_portzamparc Compañías_de_bajo_coste Ciega,_Sordomuda Yung_Rapunxel Vazhne Alba_Castellanos Chuck_Behler Wallmapuwen WrestleMania_21 Aero_L-159_ALCA Chán Yiyongjun_Jìnxingqǔ A_CAT Concilio_de_Gerona Conexion_Vial_Rosario-Victoria Chrysolina_fragariae Wenceslao_Fernandez_Florez Cloisonismo Condado_de_Big_Horn Victoria_Fyodorova Acer_floridanum_f._villipes AS_Moulins Compuesto_de_organoiodo Comedón Condado_de_McMinn Alba_Posse Vidima_Rakovski_Sevlievo Xabier_de_irala

html map