Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rostros_de_bebe Un_viaje_al_mar_muerto Furuya Iglesia_de_San_Pedro_(Barrio_de_San_Pedro,_Becerril_del_Carpio) Triticum_schimperi Rubén_Figueroa_Figueroa Robert_Ballard UNE_93200 Franz_Roh Goaes_(Vila_Verde) Municipio_de_Bear_Creek_(condado_de_Emmet,_Míchigan) Ultima_Cena Ruta_A35 Inglés_internacional Roberto_I_de_Nápoles Galápago Municipio_de_Boon Indiccion Rollo_de_Justicia V645_Centauri Tutti_Frutti_(programa_de_television) Sabanero_pechigrís Geranium_villosum Municipio_de_Allegheny Rhipiduridae Ricardo_Jiménez Gigabit_Wireless Gobernadores_de_Chile Fraxinus_streptocarpa Repollo Iglesia_de_San_Martín_(San_Martín_de_Canals) Ubieto_Arteta Universidad_de_Asunción Robo_del_Museo_Arqueológico_Nacional_(España) Reino_Cazembe Gerald_Joseph_Gastony Reyes_albanos Robert_Lucas_Jr. Rosângela_Santos Fórmula_(Derecho_romano) Municipio_de_Fayetteville_(condado_de_St._Clair,_Illinois) Iglesia_de_San_Pedro_y_San_Pablo_(Tabarca) Municipio_de_Crawford_(condado_de_Yell,_Arkansas) Indagacion_Apreciativa Fuerzas_de_seguridad_de_israel Río_San_Pablo Turesson Trómpiz Ignacio_baro Fulgencio_Batista_Zaldivar Glucogenina STS-99 Fukawa_Ryo Tu_pais_esta_feliz_(Disco) Municipio_Arístides_Bastidas_(Yaracuy)

html map