Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vuelta_a_Colombia_2008 Clima_mediterráneo_costero Chau Condado_de_Faulk Villa_Zula_(Berisso) Alceu_Amoroso_Lima Valoria_(Cantabria) Chenopodium_ambrosioides_var_viridis Vilém_Petrzelka Zempoala_(arqueología) Vagos_y_Maleantes Vicepresidente_de_Botswana Aceite_de_maní Wodyetia_bifurcata Condado_de_Grimes_(Texas) Clepticus Vuelo_9463_de_Avianca Chilebalta_angulipes Clase_Ryūjō Abrazar_extender_y_extinguir Cine_Gran_Vía WonderKing Condado_de_Dallas_(Texas) Zona_Reservada_Laguna_de_Hucachina Venta_directa Cissus_glandulosa Chifón White_Rock_(Colombia_Británica) Cochlearia_renifolia Wachet_auf,_ruft_uns_die_Stimme Compuesto_organoyodado Controlador_de_videojuego Constitución_de_la_Provincia_de_Entre_Rios Agialida_tombouctensis Condado_de_Clay_(Nebraska) Vieux-Pont Víctor_Yuschenko Conde_lès-Herpy Ciudades_más_altas_de_Colombia Yerba_del_pico Yacimiento_arqueológico_Pajaral Claire_Clemence_de_Maille_Brezé A_las_cinco_en_el_Astoria Citroën_World_Rally_Team Valverdejo_(Cuenca) Yomaira_Cohen Aeropuerto_de_Thompson W_F.Hillebr. Control_(pelicula) Yamaha_TMAX Alberto_Romero_Tomas Cilurnigo Agueda_(freguesia) Afrocandezea_pallida Victoriano_Rios_Perez

html map