Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alocobisium_himalaiense Crocidura_olivieri_kivu Crosshole David_William_Myatt Dayton_Triangles Desigualdad_de_Bessel Coulonges Copa_Asiatica_de_2004 Dictamnus_solitarius Corporacion_Tecnologica_de_Andalucia Duarte_I DFL Dorcopsis_luctuosa Daniel_Esteban_Herrendorf Divisiones_Regionales_de_La_Rioja_2008 Ampelopsis_haponica Dietiléter Diócesis_de_Cuenca Alfonso_Carlos_Comín Dance4life Dampierre-sur-Avre Corrupcion_en_la_construccion_del_canal_de_Panama Dysosmia_hastata Dricourt Cruzadas_de_los_pastorcillos Cosse-le-Vivien División_Oeste_de_la_Liga_Nacional Ana_Belen_Milan Corrido_de_durango Distrito_de_osterode_am_harz Aline_Lahoud Crucify_The_Dead Amanda_Waller Cupiennius Down_III:_Over_the_Under Diana_Gurtskaya Alfedena Amore_&_Vita-Selle_SMP Donabe Dinastía_fatimí Curdy_y_la_Camara_de_los_Lores Distribuciones_basadas_en_Ubuntu Convenciones_de_asignación_de_nombres_en_la_Armada_Imperial_Japonesa Cosmología_hindu Correntias_Bajas Edgardo_Norberto_Alfani Cyrtopodium_yauaperyense EXPO_REAL Division_Electoral_de_Chile DSA-590 Cáñamo_industrial Creole_Petroleum_Corporation Dios_Shivá Cuarteto_(poesía) Copa_CECAFA_1989

html map