Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Notoxus_pygidialis Oliverio_Jesus_Alvarez_Gonzalez Nicolás_Perez_Jiménez Paco_Álvarez Nakskov Nicolás_María_Rivero Nabadwipchandra_Dev_Burman Peekeliodendron Planos_laterales Oid_mortales Partido_de_Colon Métrica_de_expansión_del_Universo Paz_de_basilea Poppam Parque_de_Los_Campos_Elíseos_de_Lerida Noyers_Auzecourt Nokia_N97 Polirribosoma Politicas_exteriores_de_Alemania Nando_Yosu Ocalea Oliver_Pain P.O.R. Mónica_Peñalver_González Musica_boliviana Picauta_vitticollis Norna México_Cricket_Club Península_arabe Parque_Nacional_Montañas_Narrien Panteon_de_Reyes_de_San_Isidoro_de_Leon Pornografía_en_internet Población_(demografia) Pelagio_Galvani P_B_N_S.K. Museo_nacional_de_Bután Playa_del_Penon_Blanco Panzerfaust Peninsula_italica Pezuñas Pisando_fuerte Oposición_de_Derecha_(URSS) Pilar_Punzano Parador_de_Jaen Ones Otto_Niemann Photoshop Parapimelodus_nigribarbis Organizacion_territorial_del_Virreinato_de_Nueva_Granada Perros_de_la_guerra Passiflora_antioquiensis Pedro_Ascencio National_Railway_Equipment_Company Nebulosa_Saturno Perdiz_en_escabeche

html map