Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mortadelo_y_Filemón_-_El_ordenador_.._¡Que_horror! Asociacion_Vexilologica_Norteamericana Arbus_(desambiguación) Asociacion_Psicoanalitica_Vienesa Hernán_Peláez Annúminas Annone_Veneto Hasta_el_ultimo_aliento Gráfico_de_Pournelle Ideafix Molakalmuru August_Wilhelm_Julius Astatoreochromis_vanderhorsti Anacampseros_minor Hormiguillo Atharvaved Armero_Colombia Herdecke HIP_101023 Historieta_en_Canadá Hoy_con_Hildebrandt Attila_L._Borhidi Arenària_de_codina Autovia_Extremadura_Comunidad_Valenciana Hampton_Comes_Alive Montserrat Huang_Ho Historia_de_acadia Houari_Boumediene Ibn_Haytha Helsingborgs_IF Hixem_II Gym_Teacher_The_Movie Atragantamiento Morgny_en-Thiérache Hlödskviða Hidroelectrica_espanola Andrea_Sunder-Plassmann Anablepsoides_derhami Himno_a_la_Unidad_Sandinista Ay_Lola_Lolita_Lola Homosexualidad_en_asia Movistar_TV_(Perú) Antonio_Gutiérrez_de_Otero_y_Santayana Asnieres_sur-Vegre Hololepis_involucrata Historia_de_Kálimnos Hospital_Universitario_de_la_Universidad_de_San_Pablo Anhalonium_trigonum Huracán_Chantal_(1989) Aquilino_Barrachina_Ortiz Austin_Powers:_Misterioso_agente_internacional Günther_Frager Heliconia_bidentata Aphyosemion_exiguum

html map