Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kingstown_(Irlanda) Jesus_Gonzalez_Reyes Jardin_Botanico_y_Arboretum_de_Oklahoma Isla_Gabriola Leonardo_José_Rodriguez_Ballon Jose_Luis_Díez_y_Pérez_Munoz Jesús_Callejo_Cabo La_Paz_(ciudad_Argentina) José_María_Arico Lago_Catahoula Lepidothyris Isla_de_Ambon Iris_florentina_var._pallida John_Burgee Jack_Taylor Linea_17_(Buenos_Aires) Juan_VI_de_Nassau-Dillenburg Junta_de_Defensa_y_Protección_del_Tesoro_Artístico_Nacional Javier_Menéndez_Llamazares Isla_Doñas Knocker-up Leonardo_Andollo_Valdes Junichirō_Koizumi Jose_de_Obaldia Jenaro_Perez_de_Villaamil Keith_Adams Jair_Benítez Lagoon_Engine Juan_Carlos_Martín Lista_de_episodios_de_¿Por_qué_a_mí? J.T._Walsh Instituto_de_Empresa Jean_d'Aulon Johnny_Raj Isla_de_San_Francisco Isla_Afognak Klaus_Peter_Cadsky Jose_Aguirre Lacabòn Lista_de_episodios_de_Sargento_Keroro Iris_reichenbachiana Kremlin_de_Smolensk Isabel_Naveira It_Doesn't_Have_To_Be Leptotes_bohnkiana Jasus_tristani Irati_(Paraná) Jose_Matías_López La_Porte_City_(Iowa) Ji2_Orionis José_María_Portell Jolm Israel_Jiménez Ley_de_Reforma_Agraria_de_Albania Kungliga_Tekniska_hogskolan

html map