Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Je_t'adore Lanzahita_(Ávila) Lauri_ylonen Laguna_de_la_Bolsa Kirata_(tribu) Jean_Paul_Marat Juan_Ruiz_(militar) Juan_alfonso_de_alburquerque La_piedra_lunar La_camisa_del_hombre_feliz Jardín_Botánico_Carlos_Thays_de_la_Ciudad_Autónoma_de_Buenos_Aires Just_for_Kicks_(película) Isla_Nelsons Jose_Manuel_Lafuente Invierno_Altiplánico Jimmy_Jacobs Kitsch_(banda) Julio_Cesar_Dominguez KD_Avia Lemon_Grove_Depot_(línea_Naranja) Lista_de_compuestos Litopterna Josip_Pančić Juan_Carlos_de_Areizaga Lista_de_especies_de_Bactrocera La_Gloria_(Veracruz) La_Vieux-Rue International_Velvet León_(región) Juan_Gómez_González Joyas_de_la_Corona_Irlandesa Isuela Jessica_Mitford Jesús_Sancho_Rof Lenguas_latino-faliscas Las_ultimas_mamás_sombrero_rojo Juan_Bernhardt Jose_Fernandez Johann_Lowenthal Jan_Johansson Instituto_costarricense_de_electricidad Juan_Carlos_Sánchez_Ampuero La_Cueva_de_Roa_(Burgos) Isla_del_Japón Lagarde-Pareol La_Villedieu_(Lozère) Jose_Guillermo_Waddington Jose_Ramon_Garcia_Anton Javier_de_Castro Lecciones_para_ninos Jasonia_laevigata Jardines_de_Harry_P._Leu Leaf_Phoenix Kamennogorsk Kochanowice

html map