Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Esquivel_Ibarra Escudo_de_Tuva Enmienda_(agricultura) El_Paujil_(Caquetá) Eumetazoo Elecciones_autonomicas_madrileñas_de_1999 Estandarización Entregas_de_Touhou_Project FC_Steaua_Bucurest Emilio_o_De_la_educacion Estacion_Príncipe_de_Asturias El_Pequeño_Larousse_Ilustrado Finch Espeleotema Escudo_de_Cabrales Fernandez_(Uruguay) Esquerra_Valenciana_(contemporanea) El_pez_en_el_agua Fiat_50_HP Feeria_angustifolia Elecciones_austriacas_al_Parlamento_Europeo_(1996) Favio_Pozo Estacion_de_Valladolid-Campo_de_Bejar Estadio_Raimundo_Sampaio España_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_1995 Eragon_(libro) Euphorbia_balbisii Fischer-Tropsch Escudo_de_Abjasia Estructuras_de_control El_ritmo_no_perdona_(prende) Festival_de_cine_estadounidense_de_Deauville Francisco_Javier_Quevado_y_Vasquez Esfenófita Fondos_Cotizados Estructuras_visibles_desde_el_espacio Estudio_Op._25_nº7_(Chopin) Estacion_de_Bibliotheque_Francois_Mitterrand Flaky Energía_piramidal F_Market_&_Wharves Eremitorio_de_Nuestra_Señora_de_Gracia Eriophorum_callitrix_var._erubescens Esterope Federico_Moretti_(futbolista) Fanny_Orlanszky Erophila_velebitica Elsie_Naumburg Final_por_el_segundo_lugar_Juegos_Olímpicos_de_Amberes_1920 Elipsis_(figura_retórica) Francisco_de_Paula_de_Borbon Efrain Francesco_Gessi Estacion_de_Benaojan_Montejaque Estilo_renacentista

html map