Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pasiones_de_cabaret Náhuatl_michoacano Oscar_Iván_Balanta Optación PCLOS Oscar_Quiñones Plan_Ávila Portela_Susa Pace_Mannion Orchester_Wiener_Akademie Noche_de_Burns Pinus_picea_var._leioclada Nefertari_Vivi Papamoscas_de_Cachemira Orlov_(asignador_de_bloques_de_disco) Ocnosispa_trifasciata Portes_en-Valdaine Pison_de_Castrejón Playa_de_la_Griega Oratorio_de_Concepcion Pervasive_game Partula_filosa Nicolás_Salmerón_y_Alonso Peribánez Pino_kauri Notre-Dame-de-Sanilhac Octavio_Mesa Nycticebus_javanicus Pallalcesto_Amatori_Udine Phineas_y_Ferb:_¡El_verano_tuyo_es! Pedro_IV_de_Aragon Nicolás_González_(futbolista) Naha_(Okinawa) Neomantis_robusta Papiernia,_Condado_de_Ostrow_Wielkopolski Pantano_de_Valparaiso Paramédicos Otakar_ii_de_bohemia Panagar Música_de_Mexico Picnic_en_Hanging_Rock Península_de_Jandía Pleasant_Plain_(Iowa) Polanco_(desambiguación) Obras_Cumbres_(álbum) Old_Orchard_Shopping_Center Nuestra_Senora_de_los_Remedios O_A_S. Niñera Nevroctola Patolandia_(programa_de_televisión) Popa_(juego_infantil) Pherolobus_maughanii_var._maughanii Pimelodella_eutaenia Penion_benthicolus_delli

html map