Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Pío_Tejera_y_Ramon_de_Moncada Lista_de_países_por_punto_más_austral Lino_silvestre Jorge_Windsor,_conde_de_St._Andrews Ivan_de_la_Peña Joel_Iglesias Lista_de_capitulos_de_Azuki_chan Jose_Luis_Villacanas La_Línea_de_la_Concepción_(Cadiz) Junio_de_1992 Jose_F._Vasquez John_White Lauren_Child Las_cronicas_de_Thomas_Covenant,_el_Incrédulo J_Bass Kernavė Johann_Christoph_Harenberg Justi_Guitart_i_Vilardebo José_Jiménez_(personaje) Jose_Lisandro_Lascarro Ley_de_Stokes Jorge_Fernando_Iturribarría Kaisersemmel Liga_Mundial_de_Voleibol_de_2006 Josep_Manel_Ayala Julián_Álvarez_Ortega Italia_en_los_Juegos_Olímpicos Lista_de_rotondas_de_Washington,_D_C. Iptables Lista_de_Pokemon_por_Pokedex_de_Johto José_Antonio_Porcel Juan_López_Sánchez Linfatico Jose_Maria_Martín_Delgado Laberinto_de_las_ciencias_y_las_artes Isla_Ascensión_(Atlántico) Kim_Jong_Il La_guerra_de_Charlie_Wilson José_Luis_Celi Joaquín_de_Caycedo_y_Cuero Jessica_Sutta La_Resie_Saint_Martin K_Jess. International_Phonetic_Alphabet Juicio_a_las_juntas_militares L_A_V_Olmedo_Zamora-Galicia Klohnia Laberintulomycota Jan_Václav_Hugo_Vorisek Liroetis_tibialis Isabel_Granada Ironic_(cancion) Joel_Barlow Kingstree_(Carolina_del_Sur) Lista_de_aviones_militares_de_Alemania_en_la_Segunda_Guerra_Mundial

html map