Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Thomas_Smith Thraupis_cyanocephala Serie_de_Lucas Sinfonia_No._9_(Dvořák) Suturas_del_cráneo Someone_like_you_(canción_de_Van_Morrison) Tizon_tardio Sleeping_with_Ghosts Theopea_lunduensis Sandra_Giménez Sometimes_(cancion_de_Pearl_Jam) San_Giorgio_Monferrato Saldías_(desambiguación) Son_Goten Shau'ri Tinker_Bell:_Secret_of_the_Wings Selección_de_futbol_de_Colo_Colo Theyanoguin Seleccion_de_futbol_de_Alemania_Democratica Sobralinho Tratados_de_Roma TYPE_MOON SoFFin Spassk-Tatarsky Saint_Maurice_les_Brousses Tinea_unguium Sueco_finés Time_Machine_(software) Soulan Sara_Larrain Sistema_Gatling Shug_Fisher Saint_Julien_sur_Reyssouze Teoria_de_la_generación_espontánea Terremoto_de_Concepción_de_1835 Talibano Segismundo_I_Kęstutaitis Tanasevitchia San_Simon_(Morazan) San_Andrés_Bobola The_Phantom_of_the_Opera_(película_1925) Sven_Bender Schneider_&_Cie Tobias_Schweinsteiger San_Jeronimo_(Copan) Sturnella_bellicosa_bellicosa Tetraleurodes_selachidentata SimAnt Siringa_(árbol) Sainte-Mesme Thomas_Wentworth_V_barón_Wentworth Sinónimo Tele_2000 Serie_A_(Ecuador) Torquigener_paxtoni

html map