Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escudo_de_armas_de_Portugal El_Proyecto_Blair_Witch Festival_de_Eurovisión_de_Jóvenes_Músicos_2006 Estacion_de_Avenue_Emile_Zola Estación_de_Cortadura Elecciones_presidenciales_de_Colombia_de_1970 Educación_en_Guatemala Festival_Intercéltico_de_Lorient Estudio_trascendental_nº5 Electroshock Endemoniado El_Franco Festival_cuna_de_acordeones Engañamaridos El_vientre_de_París Elizabeth_Cady_Stanton Francis_Kajiya Evgueni_Gomelski Filipo_ii_de_macedonia Filosofía_India Estadio_de_la_Paz_y_la_Amistad Enterprise_(Nevada) Ein_Hashlosha El_sexto_sentido_(Thalía) Espino_de_flor_aromática Europasaurus Electropunk Francisco_Forteza_(hijo) Estación_Lozano Ficus_hochstetteri Empresas_publicas Flavacourt Formato_de_Video_AMV El_Paraiso_Recobrado Erie_SeaWolves Espartera Encina_de_bellotas_amargas Ernst_Wansley En_directo_(álbum_de_La_Polla_Records) Fiat_Qubo Estados_Unidos_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sídney_2000 Estación_de_Nogent-sur-Seine Folclore_en_Argentina Escenarios_apocalipticos Feliz_cumpleanos_Sr._Presidente El_Buki Estudios_Nemo Faro_de_Capdpera FV_Junglinster Espinosa_de_Villagonzalo_(Palencia) Eugene_(EE.UU.) Emma_Kulz_Trosse Faramontanos_de_Tábara_(Zamora) Euthalia_merta Escobedo_(Mexico)

html map