Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Federico_de_Sajonia-Altenburgo_(1599–1625) Estación_de_Guardia_de_Tremp Evea FFVII Fordland_(Misuri) Estación_Siilitie Eva_"Molly"_Wei Estrobilurina FC_Kaiserlautern Espartera Fascios_italianos_de_combate Envejecimiento_activo Fiebres_del_oro_en_Australia Enku Eleanor_Fortescue-Brickdale Francia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Turín_2006 FC_Gloria_Buzău El_Expediente_Odessa Edogawa_Rampo Enchanted_Rock Egipcia Franklin_(Nueva_Jersey) Fiat-Revelli_Modelo_1914 El_Güero_Palma Ella_usó_mi_cabeza_como_un_revólver Epinephelus_lebretonianus FERRMED Escuela_Técnica_Superior_de_Arquitectura_de_Granada Eduardo_Mayo_Rodriguez Enny_Haryono FC_Salyut-Energia_Belgorod Felix_María_de_Samaniego Felix_Porteiro Equitacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1924 Estacion_de_València_Cabanyal Fabrica_de_helicopteros_Mil_de_Moscu Festival_Aereo_de_Gijon El_entierro_de_Santa_Lucía Enric_Martinez_Castignani Estación_de_La_Puebla_de_Hijar Estadio_Plovdiv Edward_Topsell Fernando_de_Portugal_(el_Santo_infante) Escucha_(disco) Entidad_local_autonoma Francisco_Ibáñez_de_Peralta Eres_(canción_de_Shakira) Francisco_das_Chagas_Santos Egipto_Antiguo Erick_Torres_Padilla Emmanuel_del_Real El_Día_Anterior_(El_Ala_Oeste) Erich_Lowenhardt El_Periodico_de_Catalunya El_ojo_Dyndimenio

html map