Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Almez_del_Mississippi Danilo_Gentili Copa_del_Rey_de_fútbol_1915 Aloze-Ziboze-Onizegaine Cyrille_Guimard Copa_Digicel_Apertura_2009 Cáritas_Diocesana_de_Oviedo Alicia_(ópera) Diseño_para_Todos_y_las_Tecnologias_de_la_Informacion_y_la_Comunicacion Ambas_espadas Division_de_Honor_Juvenil Diagrama_de_Moeller Alfonso_I_el_Catolico Ducado_de_Alencon Diego_Cháfer Criptográfica David_Mason Diego_Fernández_de_Córdoba,_I_marqués_de_Comares Diego_de_Xaraba_y_Bruna Dona_María_de_Austria Cophixalus_tetzlaffi Darro_(río) Dampierre_sur-Salon Cymbidium_goeringii_var_gracillimum Distrito_de_cullhuas Dmitro_Chygrynskiy Cuarentena_(episodio_de_Zoey_101) Cueva_de_La_Estación Crans_près-Celigny Ammophila Copa_Latina_(hockey_sobre_patines) Cuento_de_hada Diacantha_flavodorsata Cyborg_Ninja Dactylochelifer_gruberi Almudena_Muñoz_Martínez Derbi Dunreith_(Indiana) Amero Cuando_Comen_los_Leones Alfredo_del_Aguila Echaltium Alex_Howes Almoronía Donville_les-Bains Dime_quién_soy Cultura_popular_(Álbum_de_Siniestro_Total) Cultura_de_la_Ciudad_de_Santa_Fe Cultura_apeninica Aloe_namibensis Correccion_politica Depósito_a_la_vista Dependencia_(política) Disco_Blu_ray Alfa_Centauri_C

html map