Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Centralizado Bejuco Bedford_Square Basilica_del_Santo_Sepulcro Bertram_ramsay C_98_Caravan Cavada_Grande Biotodoma_cupido Bethancourt-en-Vaux Carmela_García-Moreno Bruno_(personaje_de_ficcion) Bianuales Canal_catiónico Balistes_punctatus Carlos_Padilla_Velasquez Bahia_de_san_francisco Cedrela_palustris Chamaemeles Bandera_de_pontevedra Carrejo Castillon_(Cantón_de_Arthez_de_Béarn) Carthamus_cyaneus Beatriz_Enríquez_de_Castilla Baja_presión Brian_Steen_Nielsen Catedral_de_San_Pablo_(San_Pablo) Canal_Esteban Björk_Guðmundsdottir_&_Tríó_Guðmundar_Ingólfssonar Bulbophyllum_lubiense Castillo_de_Llordá C.H.Muller Bounty_(chocolate) Balseros Captain_Planet_and_the_Planeteers Caile_Ferate_Romane Blohm_&_Voss_Bv_222 Berlin_(Massachusetts) Bromus_hookeri_var._marginatus Campus_de_ofra Cabañeros_(León) Bellevue_(Luisiana) Barranco_de_las_Angustias Caso_Apoquindo Cebada Batallón_de_Naturales,_Pardos_y_Morenos Camara_x_aculeata_f._varia_Kuntze Ceratopogonini Bandera_del_estado_Merida Callicarpa_macrophylla Bahia_Inglesa_(Chile) Caxingo Bromopsis_canadensis Castillo_de_Salvaterra_de_Miño Bangor,_Maine Bóveda_Global_de_Semillas_de_Svalbard

html map