Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dryopteris_doniana Ecografía_genética Dysderoidea Amelia_de_orleans Alticorpus Distrito_de_Santa_Rosa_(Concepción) Diego_del_carpio Diospyros_sinensis Alfred_Gough David_Octavius_Hill Allium_cristophii Dispara Coste_de_producción Daijō-daijin Copa_Entel_2009 Cook_(cráter_lunar) Decision_70 Alte_Salzstraße Eastern_Daylight_Time Daxin Debray_Blanco Alistair_cameron_crombie Earth_Resources_Satellite Curva_cruciforme Declaración_Universal_de_Derechos_Linguisticos Copa_Venezuela_de_Futbol_2000 Convento_de_San_Hermenegildo Crotophaginae Día_de_la_Liberacion_Nacional Domingo_Miral Copa_Aldao_1942 Dniéper_Ucrania División_de_Fuerzas_Especiales_de_Policía Alvarez Eclipse_total_del_11_de_julio_de_1991 Däniken Dubky Diamond_Bar_(California) Dhritá_Raṣtra EIPTPL Copa_Davis_1984 Diplogale_hosei Dienne Dacoderus_sleeperi Copa_Polla_LAN_Chile_1986 Drepanosiphidae Diagnostico_del_cancer_de_pulmón Distribucion_de_Gumbel Edificio_Look Derechos_cívicos_y_políticos Crassigyrinus Dead_set Die_harbkesche_wilde_Baumzucht Corporación_Multi_Inversiones Eagles_Hall_(San_Diego)

html map