Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Camara_lúcida Años_1660_adC Bruno_Henríquez Camprodon_(Gerona) Barrio_Mutual_San_Martín Ceratotherium Bahia_Lyme Cercanias_Cadiz Camino_del_incienso Capitanía_General_de_la_Mar_Océana_y_Costa_de_Andalucía Capitulos_de_Marco,_de_los_Apeninos_a_los_Andes Bubú_pechirrojo Cao_Bang Bayauca Bandera_de_la_provincia_de_Río_Negro_(Argentina) Barrio_San_Luis,_Cúcuta Big_buck_bunny Bonia Basilica_menor_de_nuestra_senora_de_la_caridad_(sanlucar_de_barrameda) Bernat_joan Batalla_de_wad-ras Cañón_de_Santa_Elena Celso_Golmayo_Torriente Bajau Catastrofe_nuclear Campylopterus_duidae Barleria_ciliata Bertuccelli Cafe_de_Marcó CSMA Borgo_Tossignano Basílica_de_Nuestra_Senora_del_Rosario_de_Chiquinquirá Cabrières Castillo_de_Curiel Casanovas_(historietista) Canal_de_la_Mata Carrick_a_rede_rope_bridge Catarina_Efigénia_Sabino_Eufémia Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1975 Bowser_Junior Calle_Príncipe_de_Vergara Blood_&_Honour Catedral_de_Salzburgo Biblioteca_electronica Cabries Cesar_Alexander_González Brassodiacrium Castillo_de_San_Carlos_de_la_Barra Bluebeat Caliope_(instrumento) Baronia_de_Rialp Ca$h Bulimulus_deridderi Babylon_(pueblo) Callista_triflora

html map