Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Desa_Kolok Defensor_de_derechos_humanos Alistair_Sinclair Amazonas_(departamento,_Colombia) Almirante_de_la_Flota_de_la_Union_Sovietica Eclipse_lunar_de_abril_de_2014 Coronel_Dionisio_Pack Desorganizacion Distrito_de_Erding Cortes_Elvira Cristina_Plazas Deportpublic_(equipo_ciclista) Alexander_Vinokurov David_Douglas_School_District_No._40 Cátaros Distrito_de_Chalamarca Distrito_de_San_Martin_de_Porres Cuenta_(matemáticas) Crómlech_de_los_Almendros Diego_Fernández_de_Cordoba_senor_de_Baena Cudon_(Cantabria) Economía_de_la_Republica_Árabe_Saharaui_Democratica Cytisus_alschingeri Cámaras_de_Comercio_de_España Crepy_en_Valois Cálice_(satelite) Die_angst_des_tormanns_beim_elfmeter Duron_(Guadalajara) Crucero_Varyag Amatlán_de_Canas Distrito_de_Mariscal_Castilla Eccema Diego_de_Benavides_y_de_la_Cueva_conde_de_Santisteban_del_Puerto Domevre-sur-Avière Alouatta_arctoidea Distrito_de_Metapán Division_Carlomagno Cruceño Cuzamá_(municipio) Demulcente Departamento_de_Loreto Direccion_General_del_Credito_Prendario Copa_América_2007_(regata) Descenso_(esqui) Cortes_castellano-leonesas Desigualdad_economica Cultura_de_Malasia Alfredo_(desambiguación) Aleksandr_Baranov Diseno_arquitectonico_asistido_por_computador Diputación_Provincial_de_Valladolid Cueva_Cardiel Dioses_lares Amphisoleniaceae División_de_Konkan

html map